Díky nově navázané (a hned ze začátku nutno říct, že výtečné) spolupráci s Rock Pointem jsem celé letošní jaro a léto strávil v outdoorovém oblečení od baskické Ternuy. A protože tahle značka podle mě není u nás úplně nejznámější, rozhodl jsem se udělat pro vás krátkou osvětu a sepsat pár dojmů a postřehů z půlročního „blbnutí“ v jejich hadřících.
Ze startu jsem byl trochu skeptický, protože nerad měním léty osvědčené. Už řady let jsem byl v horách spokojený buď ve vyhlášeném šumperském Tilaku nebo ve stále se vylepšujícím oblečení od severočeského Direct Alpine a když jsem se poprvé probíral ternuáckou kolekcí, nějak jsem se na ní popravdě nemohl naladit.
O značce Ternua
Baskická firma s velrybí ploutví ve znaku začínala v roce 1986 jako lokální značka. Dnes patří mezi nejdominantnější španělské outdoorové firmy s mezinárodním přesahem. Nosným programem firmy je outdoorové oblečení s důrazem na technickou dokonalost, propracovanost detailu, maximální funkčnost – vše ve spojení s unikátním designem a hlavně respektem k životnímu prostředí a podmínkami trvale udržitelného rozvoje.
V aktuálních kolekcích má Ternua více než 70% produktů, které mají certifikaci „Bluesign“. Jsou vyrobeny z biobavlny, recyklovaných nebo biologicky odbouratelných materiálů. Firma si dala závazek dál tento trend stupňovat. Znamená to další finanční náklady a značné úsilí. Koupí produktů Ternua nezískáváte jenom technicky a designově dokonalé oblečení, ale i vy osobně pomáháte tento trend dále rozvíjet.
V ternuácké kolekci jsem se prakticky vůbec nevyznal a tak jsem dal na doporučení kluků obchoďáků z Rock Pointu. Na jaro-letní sezónu jsme vybrali následující:
- „hybridní“ lehkou bundu Agile Jacket
- membránovku Alpine Pro Jacket
- syntetickou zateplovačku Belay Jacket
- elegantnější bundu Kruz Hybrid Jacket
- technické kalhoty High Point
- technické membránové kalhoty Alpine Pro Pant
- „atletické“ kalhoty Muztagh Pant
S čím jsem zprvu trochu bojoval, byla velikost oblečení. Se svými necelými 170 centimetry jsem na hraně mezi S a M a protože v česku „skové“ velikosti nebyly k dispozici, byl to trochu boj. Nakonec se ale podařilo a po lehce krkolomné anabázi s vyměňováním velikostí (díky, kluci, za trpělivost!) jsem se nakonec ustálil na „mku“.
Design a kapsy
Co mě na první pohled na všech kouscích, které mi v dubnu domů doručil kurýr, bavilo, byl design. Ternua si zakládá na elegantnosti a jedinečnosti. Žádné krkolomné barevné kombinace, ale nevšední barvy a odstíny, které, myslím, každého hned zaujmou. A na horách jste díky nim mezi ostatními hned vidět.
Na druhý pohled, a hlavně po pár prvních dnech používání, mě opravdu hodně začaly bavit dvě velké hrudní kapsy na zip, kterými disponují všechny ternuácké vrchní bundy. Kapsy jsou velké a skvěle přístupné a dostanete se do nich v klidu i s nasazeným sedákem (a dokonce i se zapnutým prsákem u batohu!).
Agile Hybrid Jacket
Nejčastěji jsem měl na sobě, a suverénně nejvíce si taky oblíbil, lehkou (360 g) „hybridní“ bundu Agile Jacket. Bunda je primárně určená jako skialpová, já ji ale prozatím používal jen na lezení a alpské túry a kdo mě letošní letní sezónu potkal, tak ví, že jsem ji prakticky nesundal. Bunda je vyrobená z několika materiálů:
- svrchní materiál na předním dílu – větruodolný materiál Pertex Quantum Air
- izolační materiál na předním dílu – Warmshell Breathe
- kapuce, zadní díl, boky, rukávy – tkaný materiál Warmshell
A vše spolu parádně funguje! Při aktivním pohybu v chladném a mrazivém počasí bunda dobře odvádí vlhkost od těla a rychle schne. Zároveň však udržuje tělu příjemné mikroklima a dobře chrání i před slabým větrem.
Skvělou vychytávkou jsou pak otvory pro provlečení palce na koncích rukávů a především kapuce, která je dělaná tak, aby přiléhala k hlavě a dala se přes ní pohodlně zapnout přilba. Nikdy jsem takovou vychytávku na bundě nebo mikině neměl a vůbec nevím, jak jsem bez toho doteď přežil. Člověk vůbec nemusí myslet na čepici nebo šátek a když je zima, tak jednoduše natáhne kapuci. Šátek letos používám jen jako roušku.
Agile Hybrid Jacket jsem používal jak jako svrchní vrstvu, tak i jako teplejší střední vrstvu a musím říct, že jednoznačně patří mezi nejlepší kousky outdoor oblečení, které jsem na sobě kdy měl. Suprově mi sedla, je lehká, pohodlná a elastická a parádně funguje! Jediné co, tak svrchní materiál bundy není nijak extrémně odolný a po půlročním používání už jsem ji celkem slušně popravil. Tradiční alpské cesty plné komínů a koutků zkrátka nejsou pro oblečení žádný med.
Belay Jacket
Ternuácký produkt číslo dvě je u mě po létu asi syntetická „péřovka“ Belay Jacket z řady Protech Series. Nijak nezastírám, že je to taky trochu proto, že tuhle kategorii oblečení mám prostě rád – je v ní prostě teplo. Bunda je opět pěkně lehká a skladná (385 g) a přijde mi, že celkem dlouho „drží“ i ve vlhku a to je pro mě jedině dobře. Skoti mě totiž v únoru naučili používat tuhle izolační vrstvu až jako poslední a jednoduše si jí nasazovat přes membránovku. Voděodolnost má na starosti svrchní materiál Pertex Quantum s technologií Y Fuse. Teplo pak 120 gramů plnění izolačním materiálem PrimaLoft GoldLuxe, který je opět vyrobený z recyklovaných zdrojů.
Jediný co mě u Belay Jacket trochu chybí, je kapuce. To ale asi v klidu oželím. Skvělý jsou opět dvě velký a prostorný hrudní kapsy na zip.
Alpine Pro Jacket
Do třetice ještě nemůžu zapomenout na technickou membránovku Alpine Pro Jacket (opět z řady Protech Series). Tenhle kousek jsem více-méně celé léto podvědomě srovnával s bundami Tilak Evolution a Direct Alpine Guide, které mám také doma v šatníku. Všechno jsou to super propracované modely a v podsadě se jim nedá nic vytknout. Ternuácká Alpine Pro Jacket není z GORE-TEXu® ale z membrány Shelltec Active Flex a popravdě se mi to asi víc zamlouvá. V odolném „goráči“ se při aktivnějším pohybu cítím jak v plechu. Navíc mi ternuácká bunda přijde i elastičtější. Pro úplnost ještě „papírové“ hodnoty: vodní sloupec je 20 000 mm, prodyšnost pak baskové udávají 20 000 g/m2/24 hod. Materiál navíc ještě doplnili DWR (durable water repellent) úpravou proti smáčivosti.
Bunda má samozřejmě vše, co má technická horolezecká bunda mít:
- kapuce – plně nastavitelná vepředu i vzadu, lze ji přetáhnout přes lezeckou helmu
- vyvýšený límec, který dobře chrání obličej ve špatném počasí a dobře se v něm také díky děrování dýchá
- microfleece na vnitřní straně límce pro lepší komfort úst a brady v chladu
- prodloužený zádový díl
- předtvarované rukávy
- 2 prostorné hrudní kapsy, které jsou umístěný mimo dosah bederního a hrudního pásu
- odnímatelný sněhový límec uvnitř bundy
- 2 prostorné meshové kapsy uvnitř bundy na brýle, rukavice nebo telefon
- odvětrání v podpaží pomocí voděodolných zipů
- klín na konci rukávu umožňující přetažení rukávu přes silné rukavice
Bunda Alpine Pro Jacket mi ve srovnání s výše uvedeným Evolušnem a Gájdem přijde, co se týče odolnosti a prodyšnosti, něco mezi. A tabulkově to tak taky asi má být. Pokud zase někdy vyrazím v zimě do Skotska, tak si vezmu Evolution, a pokud vyrazím někdy na běžky do Jizerek nebo slunečný skialp do Krkonoš, tak si vezmu lehký Guide. Do Alp budu ale asi vždycky volit Ternuu.
Kalhoty
A co ty „kaťata“? K těm vám toho zatím bohužel moc neřeknu, protože se ke mě dostaly až koncem léta a stihl jsem v nich zatím jen jeden výlet. Na zářijovou Monte Rosu jsem vyrazil v alpinistických kalhotech High Point Pant, které Ternua vyvinula (stejně jako většinu dříve zmíněných produktů) ve spolupráci s vlastním ambassadorem a špičkovým španělským himalájským horolezcem Alberto Iñurrategim (tenhle borec má všech 14 osmistovek!).
Kalhoty jsou vyrobené z odolného strečového materiálu Shellstretch PROWOOL a jsou trošku užšího střihu, a tak si v nich připadám v horách trochu jako atlet. Materiál kalhot má v sobě 32% vlny a když jsme na Monte Rose po ránu „kosili“, tak jediné, na co mi nebyla zima, byly nohy. Na druhou stranu, během dne na sluníčku jsem se v nich málem upekl. Jako správný „instagramer“ jsem hodně ocenil třetí kapsu na pravém stehnu, kam se pěkně vejde telefon. Horní dvě kapsy by ale mohly být hlubší a lépe přístupné. Leze se do nich nezvykle dost seshora.
Finále
Letošní léto bylo pro mě v Alpách skvělé a na parádní túry hodně bohaté. A nezastírám, že nemalou zásluhu na tom mělo právě oblečení od Ternuy, na které bylo vždycky spolehnutí. Bavilo mě pořád objevovat nové vychytávky a zjišťovat, jak bude oblečení fungovat a popravdě taky to, že jsem snad jen jednou nebo dvakrát potkal někoho, kdo měl na sobě taky něco od značky s velrybí ploutví ve znaku. To je pořád samý Mammut, Salewa nebo Arc’teryx, ale v Ternue si připadáte nevšedně!
Na závěr bych ještě chtěl moc poděkovat Adamovi, Honzovi, Karlovi a dalším z Rock Pointu za parádní podporu. Navíc bych vyzdvihnul taky fakt, že i v aktuální době, kdy snad všechny firmy na světě omezují svoje výdaje, mi dokázali poskytnou hromadu skvělého vybavení do hor!