Ferratový výstup na Hochalmspitze 3.360 m 30. 8.-1. 9. 2024

Via ferratový výstup na třítisícovou královnu Vysokých Taur - Hochalmspitze 3.360 m patří mezi opravdový zářez pro každého horského nadšence. Dlouhý a výhledově vděčný zajištěný hřeben Detmolder Grat C nabízí na výstupové trase krásné a exponované lezení ve vysoké nadmořské výšce. Jedna z nejkrásnějších ferratových túr ve Východních Alpách!

Během této třídenní akce přelezeme také unikátní Fallbach Klettersiteig E vedoucí v těsné blízkosti největšího vodopádu ve spolkové zemi Korutany.

  • 30. 8.-1. 9. 2024

  • 3 dny

  • NP Vysoké Taury, Rakousko

  • 5.500 Kč/os.


1

První den:


Odjezd v ranních hodinách z Prahy, případně sraz na místě ve 15.00 u přehrady Ausgleichsspeicher Gösskar. Odtud nás bude čekat asi hodinu a půl dlouhý nástup (500 výškových metrů) na chatu Gießener Hütte 2.215 m, kde se ubytujeme a po večeři nachystáme vše potřebné pro zítřejší vrcholový útok.


2

Druhý den:


Brzy ráno po snídaní zahájíme túru výstupem do sedla Winkelscharte. Zde začíná dlouhá a obtížemi vyrovnaná zajištěná cesta Detmolder Grat C vedoucí jihozápadním hřebenem až na samotný vrchol Hochalmspitze - 3.360m. Sestup vede také exponovaným hřebenem okolo známé skalní jehly Steinerne Mannln a než sestoupíme zpět na chatu, je zde zapotřebí několikrát slanit a překonat také odtrhovou trhlinu a zbytky ledovce Trippkees.

Celkové převýšení dnešní túry je 1.145 metrů a odhadovaný čas cca. 8-10 hodin.


3

Třetí den:


Po snídani sestoupíme zpět k autu a přejedeme přelézt nedaleký Fallbach Klettersteig E. Těžkou a v Rakousku vyhlášenou sportovní ferratu vedoucí podél nejvyššího vodopádu v Korutanech (v cca polovině lze využít únikové varianty a vynechat nejtěžší úsek obtížnosti E).

Ukončení akce okolo 14.00 a návrat do ČR.

Praktické informace

Inspiruj se:
Blogovým reportem o baboletním výstupu na Hochalmspitze s úžasnými fotkami od Kuby Cejpka.
Ubytování a strava během akce:

Ubytování bude hromadně pro všechny rezervované na horské chatě chatu Gießener Hütte 2.215 m,. Noc ve společné noclehárně zde členy Alpenverein stojí €13/noc, ostatní to mají za €26/noc. Je zde možnost polopenze za cca. €30/den (doporučuji využít). Během dne si musíme vystačit z vlastními zásobami.

/wp-content/uploads/2018/03/aussen3.jpg

Vybavením a co si mám vzít s sebou?

Kompletní ferratovou výbavu, mačky a cepín Ti v ceně akce zapůjčím.

Vezmi si s sebou určitě kvalitní oblečení (nepromoková vrstva, zateplovací vrstva) a obuv do horského terénu (pohorky), batoh (objem 35-45l), hygienickou vložku nebo slabý spacák pro přespání na chatě na horské chatě, sluneční brýle a opalovací krém, teleskopického hole, čepice a rukavice (vč. náhradních), šátek, láhev na vodu, lékárničku, fotoaparát, cestovní doklady a powerbanku

Jak to bude s dopravou?
Doprava je individuální. V rámci snížení nákladů a únavy se obvykle domlouváme na spolujízdě.
Cena akce zahrnuje
Vedení akce horským průvodcem UIMLA ve skupince maximálně 5 účastníků a zapůjčení chybějící výbavy.
Cena akce nezahrnuje:
Náklady na ubytování a stravu (cca €100) na horské chatě a dopravu (v případě spolujízdy cca 1.000 Kč.
Náročnost:
Jedná se o náročný alpský ferratový výstup (převýšení 1.200 m/8 - 10 hodin). Nutné jsou předchozí zkušenosti s lezením via ferrat a vysokohorskou turistikou.
Podmínky konání akce:

Akce se uskuteční v minimálním počtu 4 zájemců. Maximum je 6 účastníků na jednoho průvodce UIMLA (více účastníků = více průvodců).

Podmínkou účasti je platné cestovní pojištění - doporučuji Alpenverein.

    Zorientuj se