Skotsko – Národní park Cairngorms 5.-11. 5. 2025

Trekování na Skotské vysočině (Highlands) je velký zážitek. Za celý den kolikrát nepotkáte živáčka, nenarazíte na turistickou značku ani ukazatel a brodění řeky zde také není nic neobvyklého.

V Národním parku Cairngorms nás začátkem jara 2024 čeká několikadenní pěší trek "na těžko" se spaním ve vyhlášených skotských "bothies" (během treku zdoláme i druhou nejvyšší horu Velké Británie - Ben Macdui 1.309 m!).

 • 5.-11. 5. 2025

 • 7 dní

 • Cairngorms National Park, Skotsko

 • 11.000 Kč/os.+ letenka, náklady na místní dopravu a ubytování


1

První den:


Letecký přesun do Edinburghu (plánovaný odlet v 9.30 z Praha - Ruzyně). Přílet v cca 1O.55 (místního času) a dále přejezd autobusem nebo vlakem na sever do hlavního města skotské vysokohorské turistiky - městečka Aviemore (cesta trvá cca. 3 a půl hodiny), kde strávíme první noc ve vybraném hostelu.


2

Druhý den:


V brzkých ranních hodinách se přiblížíme autobusem do ski areálu Cairngorm Mountain (cca 20 min). Tady začínáme náš trek. Nejdřív vystoupáme asi 600 výškových metrů na vrchol Cairngorm (1.244m), ze kterého začneme klesat kolem jezer Loch Avon a Loch Etchachan k našemu nocležešti - Hutchison Memorial Hut.


3

Třetí den:


Po snídani vyrazíme na celodenní etapu. Dnešek bude pohodovější - půjdeme rovinatou stezkou typicky skotskou krajinou s občasnými nádechy africké divočiny. Pokud nám bude přát počasí, můžeme smočit nohy v řece a vychutnat si polední piknik. Jestliže dorazíme na Corrour Bothy (náš dnešní cíl) brzo a zbudou nám síly, můžeme ještě nalehko vystoupat na Devil's Point (1.006m).


4

Čtvrtý den:


Rezervní den na treku. Můžeme využít například k výletu v okolí a návratu na Corrour Bothy.


5

Pátý den:


Z Corrour Bothy vyrazíme směrem zpátky do ski areálu Cairngorm. Cestou ale ještě vystoupáme na druhou nejvyšší horu Velké Británie - Ben Macdui (1.309m). Poté již hřebenovkou sestoupíme na náš výchozí bod a odsud se autobusem vrátíme do Aviemore. Ve večerních hodinách návrat do Edinburghu.


6

Šestý den:


Celodenní prohlídka Edinburghu, hlavního města Skotska.


7

Sedmý den:


Poslední den je odlet zpět do Prahy plánovaný na 8.10 (přílet do Prahy v 11.25).

Praktické informace

Náročnost akce
Doporučuji předchozí zkušenosti s vysokohorskou turistikou a přiměřenou fyzickou zdatnost. Denní převýšení max. 800 metrů, délka etap 6 až 8 hodin.
Doprava
Letecky z Prahy do Edinburghu a zpět (zpáteční letenka stojí cca 3.000-5.000 Kč, v závislosti na termínu zakoupení letenky). Autobusová doprava po Skotsku vychází na cca. 1.500 Kč.
Ubytování
Vybrané hostely v Edinburghu a Aviemore, cena cca. 1.000 Kč/os/noc. Během treku v bothies nebo ve vlastním stanu.
Stravování
Ve městech můžeme využít restaurací a bister nebo z vlastních zásob. Během treku se již budeme stravovat pouze z vlastních zásob (doporučuji dehydrovanou stravu, ovesnou kaši, sušené ovoce atd.), dále se určitě hodí přípravky na dezinfekci vody. K dispozici bude vařič u průvodce.
Doporučené vybavení
Funkční oblečení (nepromokavé!) v přiměřeném množství, péřová bunda a pevná nepromokavá obuv do horského terénu, teleskopické hole (lze levně koupit na místě), batoh cca 35-45l, sluneční brýle, opalovací krém, šátek, čepice a rukavice, láhev na vodu, vařič, osobní lékárničku a léky, fotoaparát, čelovku a stan (stačí do dvojice), karimatku a spací pytel, repelent a další ochranné prostředky proti hmyzu.
Cestovní pojištění
Podmínkou účasti je platné cestovní pojištění - doporučuji vyřídit členství vAlpenverein.
Cena akce zahrnuje
Vedení akce profesionálním horským průvodcem UIMLA a jeho náklady.
Cena nezahrnuje
 • letenky (Praha - Edinburgh a zpět) - cca 3.000-5.000 Kč
 • autobusovou dopravu po Skotsku - cca 1.500 Kč.
 • ubytování v hostelu - 2x - cca 2.000 Kč
 • stravu
 • cestovní pojištění - doporučuji Alpenverein.
Podmínky konání akce:
Akce se uskuteční v minimálním počtu 4 účastníků. Nezapomeň si také přečíst podmínky vedení túr.

  Zorientuj se

  Mohlo by tě také zajímat

   Prohlídni si fotky z akce