Sněžnicová túra v Krkonoších

Celodenní vysokohorská túra na sněžnicích pod vedením horského průvodce UIMLA. Součástí túry je i základní seznámení s lavinovou problematikou a obecně s bezpečnostními zásadami pro pohyb v zimních horách na sněžnicích.

  • Termín: 24.-25. 1. 2020
  • Lokalita: Špindlerův Mlýn, Krkonoše
  • Délka túry: cca 8 hod./ 16 km
  • Převýšení: 800 metrů

Program bude začínat páteční krátkou teoretickou přednáškou o lavinách a bezpečném pohybu v zimních horách na sněžnicích (co je to lavina, co říká lavinová předpověď, použití lavinového vybavení, lavinová záchrana a další).

V sobotu je v plánu celodenní túra na sněžnicích a výstup ze Špindlerova Mlýna (718 m.n.m.) na Luční boudu (1.410 m.n.m.). Výstupová trasa povede údolím Bílého Labe tzv. Weberovou cestou. Na Luční boudě nás bude čekat zasloužená odměna v podobě obědu a krátkého odpočinku v místním nejvýše položeném pivovaru v ČR. Sestupovou trasu zvolíme s ohledem na aktuální lavinovou situaci: buď půjdeme krásnou a exponovanou trasou přes Kozí hřbety nebo přes Luční hřbet (1.500 m.n.m.) s pozvolnějším sestupem Dlouhým dolem. Během túry se budeme postupně prakticky seznamovat s pravidly bezpečného pohybu v lavinovém terénu (rozestupy, volba trasy a taktika výstupu/sestupu), ukážeme si, jak se vyhodnocuje lavinové riziko přímo během túry (kompresní testy stability sněhové pokrývky), a prakticky si vyzkoušíme lavinovou záchranu (práce s lavinovým vyhledávačem, použití lavinové sondy a vykopání postiženého lavinou).
Plánovaný začátek túry v 8.00, ukončení mezi 16-17.00.

S ohledem na aktuální podmínky a lavinovou situaci je možná změna trasy túry.

Povinné vybavení pro jednotlivce: sněžnice, teleskopické hole, lavinový set (vyhledávač, lopata, sonda)
Zapůjčení povinné výbavy je v ceně vedení túry.

Doporučené vybavení:
oblečení na zimní vysokohorskou turistiku – nepromokavé kalhoty a bunda, zateplovací vrtsva (péřovka), vyšší trekové boty (pohorky), kulich, rukavice (včetně náhradních), šátek, batoh o objemu cca 30l, sluneční brýle, opalovací krém, lékárnička, čelovka, svačina na túru a termoska s čajem