Dümlerhütte na sněžnicích 3.-5. 3. 2023

Pohodová víkendovka v Alpách takřka za "humny". Velmi dobře dostupná a útulná chata Dümlerhütte 1.495 m nabízí ideální zázemí pro zimní návštěvu méně známe východní částí rakouského pohoří Totes Gebirge. Během víkendu si budeme užívat nejen pohyb na sněžnicích a krásné hřebenové túry s výhledy na okolní zasněžené štíty, ale seznámíme se také se specifiky zimních akcí v horách - především lavinovou problematikou.

 • 3.-5. 3. 2023

 • 3 dny

 • Totes Gebirge, Rakousko

 • 5.500 Kč/os.


1

První den:


Dopolední přejezd do Rakouska (případně sraz na místě ve 13 hod.) a výstup na chatu Dümler Hütte. Podle sněhové situace zvolíme buď severní výstupovou cestu z vesničky Roßleithen nebo z jihu z lyžařského střediska Wurzeralm (možnost usnadnění výstupu lanovkou). Během cca tříhodinové túry se začneme seznamovat s nezbytnými zásadami pro bezpečný pohyb v zimních horách a lavinovém terénu.


2

Druhý den:


Celodenní hřebenová túra s výstupy na vrchol Rote Wand (1847 m), Toter Mann (2133 m) a dominantu této části Mrtvých hor - Warscheneck (2388 m). Celý den se budeme prakticky věnovat lavinové problematice, ukážeme si práci s vyhledávačem a vyzkoušíme si lavinovou záchranu, naučíme se také vyhodnotit lavinové riziko přímo v terénu a budeme klást důraz na volbu bezpečné trasy v terénu. Večer se pak na chatě budeme věnovat lavinové problematice teoreticky a řekneme si praktické tipy na vybyvení do zimních hor.


3

Třetí den:


Ráno vyrazíme na kratší túru k vrcholu Stubwieswipfel, ze kterého se nabízí krásné výhledy na Grosser Pyhrgass a další okolní hřebeny. V terénu si opět procvičíme praktický nácvik lavinového vyhledávání, ukážeme si různé testy stability sněhu - rozšířený sloupcový test, kluzný blok (Rutschblock) a bezpečnou formou si vyzkoušíme, jaké to je být na chvilku zasypaný lavinou. Po návratu na chatu se v odpoledních hodinách vydáme na sestup a následně na cestu zpět do našich domovů.

V závistivosti na aktuálních sněhových podmínkách a lavinové situaci je možná změna programu túr.

Praktické informace

Ubytování a stravování

Ubytování s polopenzí bude pro všechny účastníky akce zarezervováno na horské chatě Dümlerhütte 1.495 m. Během dne si budeme muset vystačit s vlastními zásobami.

Předpokládaná cena ubytování včetně polopenze je 55 e/os/noc a platí se na místě ubytovateli (členové Alpenverein mají na chatě slevu).

Vybaveni a co s sebou:

Kompletní povinnou zimní výbavu (sněžnice, lavinový set) Ti v ceně akce zapůjčím.

Vezmi si s sebou ale oblečení a obuv do zimního vysokohorského terénu (pohorky, nepromokavá bunda a kalhoty, zateplovací vrstva), batoh o objemu 35-45l, sluneční brýle, opalovací krém, čepici a rukavice (několik páru), termosku na čaj, čelovku, osobní lékárničku a léky, fotoaparát, hygienickou vložku pro spaní na chatě - tzv. "bílou paní" nebo tenký spacák a cestovní doklady.

Cena akce zahrnuje:

V ceně je zahrnuto zapůjčení povinného zimního vybavení (sněžnice a lavinový set) a služby horského průvodce s licencí UIMLA.

V ceně nejsou zahrnuté náklady na ubytování, dopravu a stravu.

Doprava na akci:
Doprava je individuální. V rámci snížení nákladů a únavy se obvykle domlouváme na spolujízdě.
Náročnost akce:
Jedná se o středně náročný program, který bez problémů zvládne každý s běžnou fyzičkou. Obvykle trávíme kolem 6 hodin denně venku a nachodíme 600-800 výškových metrů. Tématicky se zaměřujeme na první seznámení s lavinovou problematikou a specifika pohybu v zimním terénu.
Cestovní pojištění:
Podmínkou účasti je platné cestovní pojištění např. členství v Alpenverein.
Podmínky konání akce:

Akce se uskuteční v minimálním počtu 3 zájemců. Maximum je 7 účastníků.

A než vyrazíš na kurz, nezapomeň si přečíst Obchodní podmínky - i horalé v nich musí mít jasno.

  Zorientuj se

   

  Mohlo by tě také zajímat

   Prohlídni si fotky z akce