Vysokohorský přechod Augsburger Höhenweg

Čtyřdenní přechod impozantní vysokohorské stezky Augsburger Höhenweg v méně známé části západního Rakouska - v Lechtalských Alpách.

Exponované hřebeny, fantastické výhledy, strmé svahy a lávky, stovky metrů fixních lan, výstup na nejvyšší vrchol Lechtalských Alp - Parseierspitze 3.036 m, tři různé horské chaty. To je ve zkratce charakteristika této nevšední horské akce, kterou nikdo jiný v ČR nenabízí.

Akce je svým charakterem podobná oblíbenému ferratovému přechodu Brenty v Itálii.
  • červenec - září

  • 4 dny

  • Lechtalské Alpy, Rakousko

  • 6.000 Kč/os.


1

První etapa: Flirsch - Ansbacher Hütte


První den akce se společně potkáme v odpoledních hodinách městečku Flirsch nedaleko Landecku, odkud nás bude čekat výstup po turistické trase na chatu Ansbacher Hütte 2.376m. Zde se ubytujeme a strávíme první noc.
Parametry etapy - délka: 4,5 km, výstup: 1.250 m, odhadovaný čas: cca 4 hod.


2

Druhá etapa: Ansbacher Hütte - Augsburger Hütte


Dnes nás čeká přechod první poloviny impozantní hřebenovky Augsburger Höhenweg. Od chaty Ansbacher Hütte 2.376 m začneme v brzkých ranních hodinách stoupat do sedla Winterjöchl, kde vlastní hřebenová stezka začíná. Po úzkých lávkách, exponovaných traverzech, suťových polích a ocelových lanech postupně "dojdeme" přes bivak Roland-Ritter, sedlo Dawinscharte a vrcholy Südlicher Schwarzer Kopf 2.947, Dawinkopf 2.970 m až do sedla Patrolscharte 2.840 m. Tady si uděláme krátkou odbočku a vystoupíme na nejvyšší vrchol Lechtalských Alp - Parseierspitze 3.036 m. Ze sedla Patrolscharte pak už jen sestoupíme na chatu Augsburger Hütte 2.210 m, kde strávíme druhou noc přechodu.
Parametry etapy - délka:11,5 km, výstup: 1.480 m, sestup: 1.620 metrů, odhadovaný čas: cca 8-10 hod.


3

Třetí etapa: Augsburger Hütte - Memminger Hütte


Třetí den zahájíme opět stoupáním. Od chaty se přes vrchol Gatschkopf 2.945 m vrátíme zpět na stezku Augsburger Höhenweg, kterou budeme dále pokračovat přes sedla Parseierjoch, Bärenscharte a Wegscharte (zde je možné trasu prodloužit o vrcholy Hinterer Seekopf 2.708 m a Mittlerer Seekopf 2.702 m) až k idylickému jezeru Oberer Seewisee, odkud už jen sestoupíme na chatu Memminger Hütte 2.230 m. A ani dnes se rozhodně nebudeme nudit, "o zábavu" se nám opět postará spousta zajištěných a exponovaných úseků.
Parametry etapy - délka: 7 km, výstup: 900 m, sestup: 880 metrů, odhadovaný čas: cca 6-8 hod.


4

Čtvrtá etapa: Memminger Hütte - Flirsch


Poslední den přechodu začneme nejprve sestupem k říčce Perseierbach do výšky 1.700 m, odkud nás čeká poslední stoupání do sedla Grießlscharte 2.650 m. Dále pak krátkým traverzem dorazíme do Winterjöchl (zde jsme procházeli druhý den) a opět přes chatu Ansbacher Hütte sestoupíme už zpět do údolí.
Parametry etapy - délka: 14 km, výstup: 1.170 m, sestup:: 2.240 metrů, odhadovaný čas: cca 6-8 hod.

Praktické informace

Ubytování a stravování během přechodu:

Ubytování budeme na třech různých horských chatách: Ansbacher Hütte 2.376m, Augsburger Hütte 2.210 m, a poslední noc na Memminger Hütte 2.230 m.. Spát budeme na pokojích pro 6-8 osob (nutný je vlastní spacák nebo tzv. bílá paní).

Noc včetně bohaté polopenze zde stojí cca 45 euro a platí se na místě ubytovateli (možná platba kartou, členové Alpenverein mají slevu). Během dne si budeme muset vystačit s vlastními zásobami.

Ubytování bude pro všechny přihlášené hromadně zarezervováno.

Povinná výbava a co s sebou:

Kompletní povinnou výbavu pro zajištění bezpečnosti během přechodu (sedací úvazek, horolezecká přilba, ferratový jistící set, mačky a cepín) ti v ceně akce zapůjčím.

Vezmi si s sebou ale oblečení a obuv do horského terénu, batoh (objem 35-45l), sluneční brýle, opalovací krém, čepici a rukavice, láhev na vodu, čelovku, osobní lékárničku a léky, fotoaparát, hygienickou vložku pro spaní na chatách - tzv. "bílou paní" nebo tenký spacák a cestovní doklady.

Cena zahrnuje:
Vedení kurzu horským průvodcem s mezinárodní licencí UIMLA a zapůjčení kompletní potřebné horolezecké výbavy.
Cena nezahrnuje:
Náklady na ubytování, stravu, dopravu.
Doprava na akci
Doprava na akci je řešena individuálně, v rámci snížení nákladů a únavy se obvykle domlouváme na spolujízdě.
Náročnost akce:
Akce je vhodná pro zdatné vysokohorské turisty, kteří jsou schopní denně trávit 6-8 (i 10) hodin na túře. Denní převýšení se pohybuje mezi 1.000-1.400 nastoupanými metry.
Cestovní pojištění:
Podmínkou účasti na akci je sjednané cestovní pojištění zahrnující horolezectví a pohyb po via ferratách - např. Alpenverein.

    Prohlídni si fotky z přechodu

    Zorientuj se