Priel Klettersteig – výstup nejdelší ferratou v Rakousku 17.-19. 9. 2021

Opravdová lahůdka na závěr ferratové sezóny - výstup nejdelší via ferratou v celém Rakousku Priel Klettersteig D (2.130 m lezení/ 900 m převýšení) na nejvyšší vrchol pohoří Totes Gebirge - Großer Priel 2.515m.

Navíc také lehčí výstup na impozantní vrchol Spitzmauer 2.446 m nebo sportovní zajištěná cesta Poppenberg Klettersteig C/D.

  • 17.-19. 9. 2021

  • 3 dny

  • Totes Gebirge, Rakousko

  • 4.500 Kč/os.


1

První den:


Se po obědě potkáme na parkovišti na kraji obce Hinterstoder (jen dvě hodiny autem od českých hranic), sbalíme bágly a vyrazíme. Na chatu Prielschutzhaus 1.420 m to máme 800 metrů výškových a asi tři hodiny čistého času výstupu po turistickém chodníku. Po příchodu na chatu se ubytujeme a ještě před večeří se (už na lehko) vyrazíme rozlézt. Cca. 20 min nad chatou na nás čeká kratší "rozlezová ferrata", asi 30 minut lezení v příjemné obtížnosti C.


2

Druhý den:


Po snídani nás už konečně čeká nejdelší zajištěná cesta v celém Rakousku - v roce 2019 nově vybudovaný Priel Klettersteig s nekonečnou délkou lezení 2.130 metrů. Na téměř 900 metrech převýšení na nás čeká spousty žebříků a kramlí, exponovaných traverzů a závěrečný zajištěný hřeben, který nás dovede až k nejvyššímu bodu celých „Totesek“ – obřímu červenému kříži na vrcholu Großer Prielu 2.515. Sestup zpět na chatu nám přes sedlo Brotfallchsrte zabere do 2 hodin chůze


3

Třetí den:


Program posledního dne si necháme dopředu otevřený a rozhodneme se podle aktuální chuti a především únavy po včerejším výstupu, nabízejí se nám tři varianty:

  • Lehčí ale opět celodenní ferratový výstup na vrchol Spitzmauer 2.446 m zajištěnou cestou Stodertalersteig A/B
  • Sportovní zajištěná cesta Klettersteig Poppenberg C/D v údolí u Hinterstoderu
  • ihned pouze poklidný sestup do údolí a odjezd

Návrat do ČR ve večerních hodinách.

Praktické informace

Ubytování a stravování během přechodu:
Obě noci strávíme na horské chatě Prielschutzhaus pod Großer Prielem ležící v nadmořské výšce 1.420 m.
Ubytování včetně bohaté polopenze zde stojí cca 40-45 euro a platí se na místě ubytovateli (členové Alpenverein mají slevu). Během dne si budeme muset vystačit s vlastními zásobami.
Jak to bude s vybavením a co si mám vzít s sebou?
Kompletní ferratovou výbavu Ti v ceně akce samozřejmě zapůjčíme.
Vezmi si s sebou ale oblečení a obuv do horského terénu, batoh (objem 35-45l), sluneční brýle, opalovací krém, čepici a rukavice, láhev na vodu, čelovku, osobní lékárničku a léky, fotoaparát, hygienickou vložku pro spaní na chatě - tzv. "bílou paní" nebo tenký spacák a cestovní doklady.
Cena zahrnuje:
Vedení akce horským průvodcem s mezinárodní licencí UIMLA a zapůjčení kompletní horolezecké výbavy.
Cena nezahrnuje:
Náklady na ubytování, stravu a dopravu (možnost spolujízdy z ČR).
Cestovní pojištění
Podmínkou účasti je platné cestovní pojištění - doporučujeme Alpenverein.
Jak to bude s dopravou?
Doprava na akci je řešena individuálně, v rámci snížení nákladů a únavy se obvykle domlouváme na spolujízdě.
Náročnost akce:
Jedná se o náročnější alpský výstup (denní převýšení cca 1000 m, 8-10 hodin túry). Nutné jsou předchozí zkušenosti s lezením via ferrat a vysokohorskou turistikou.

Zorientuj se