Přechod Raxalpe na sněžnicích 19.-21. 1. 2024

Krásná a pohodová akce, to je dvoudenní přechod blízkého alpského pohoří Raxalpe na sněžnicích s výstupem na jeho nejvýšší vrchol Heukuppe 2.007 m.

Akce je vhodná především pro zájemce s minimální zkušeností s pohybem na sněžnicích a v zimním horském terénu.

  • 19.-21. 1. 2024

  • Víkend

  • Raxalpe, Rakousko

  • 5.000 Kč/os.


1

První den:


Večerní sraz na horské chatě Weichtalhaus (odjezd z Brna v 16 hod. v případě společné dopravy). Seznámení s programem, kontrola vybavení a úvodní teoretická přednáška na téma "Bezpečný pohyb v lavinovém a zimním horském terénu obecně".


2

Druhý den:


Ranní přesun auty k lanovce Raxseilbahn, kterou se necháme vyvézt na náhorní plošinu Raxu. Dnes nás čeká celodenní přechod pozvolným terénem s možností výstupů hned na několik vrcholů (Jakobskogel 1.737 m., Preiner Wand 1.783 m, Lichtensternhöhe 1.902 m a další) až na chatu Karl Ludwig Haus, kde strávíme noc v nadmořské výšce 1.800 m.

Během túry si ukážeme, jak správně používat lavinovou výbavu, a prakticky si také vyzkoušíme postup vyhledávání zasypaného. V neposlední řadě budeme klást důraz na bezpečnou volbu trasy a taktiky postupu skupiny v potenciálně lavinově rizikovém terénu.

Délka dnešní túry bude cca 10 km s převýšením maximálně 600 m.

Po odpočinku a bohaté večeři si opět uděláme krátkou přednášku, tentokrát na téma plánovaní túry s ohledem na aktuální lavinovou předpověď.


2

Třetí den:


Po snídani vyrazíme na lehko dobýt Heukuppe 2.007 m - nejvyšší vrchol Raxu. Poté se vrátíme zpět na chatu, vyzvedneme si věci a zahájíme sestup přes chatu Waxriegelhaus do sedla Preiner Gscheid, kde budeme mít zaparkované auto.

V případě zájmu i dnes můžeme pokračovat v procvičování lavinové záchrany a praktického vyhodnocování rizika přímo v terénu (různé testy stability sněhové pokrývky a sněhový profil).

Délka dnešní túry bude cca 6 km s převýšením 1.000 m (z tohpo 800 m sestup). Ukončení akce je plánované okolo 15 hod.

Praktické informace

Ubytování a stravování
Ubytování s bohatou polopenzí bude zajištěno na horských chatách Weichtalhaus a Karl Ludwig Haus. Během dne si budeme muset vystačit s vlastními zásobami nebo využijeme nabídku některé z okolních chat během túry. Předpokládaná cena ubytování včetně polopenze je cca 50 e/os/noc a platí se na místě ubytovateli (členové Alpenverein mají slevu).
Povinné vybavením a co s sebou?
Kompletní povinnou zimní výbavu (sněžnice, lavinový set) Ti v ceně akce zapůjčím.
Vezmi si s sebou ale oblečení a obuv do zimního vysokohorského terénu, batoh (objem 35-45l), sluneční brýle, opalovací krém, čepici a rukavice (několik párů), termosku na čaj, čelovku, osobní lékárničku a léky a cestovní doklady.
Cena zahrnuje:
Vedení akce horským průvodcem s mezinárodní licencí UIMLA a zapůjčení kompletní povinné výbavy (sněžnice, lavinový set, omezeně teleskopické hole).
Cena nezahrnuje:
Náklady na ubytování, stravu a dopravu a lanovku (cca 25 eur) .
Cestovní pojištění
Podmínkou účasti je platné cestovní pojištění - doporučuji Alpenverein.
Doprava na akci:
Doprava na akci je řešena individuálně, v rámci snížení nákladů a únavy se obvykle domlouváme na spolujízdě (cca 800 Kč v případě cesty z Brna).
Náročnost akce:
Jedná se o nenáročný program, který bez problémů zvládne každý s běžnou fyzičkou. Obvykle trávíme kolem 6hodin denně venku a nachodíme max. do 500 výškových metrů. Tématicky se zaměřuje na první seznámení s lavinovou problematickou a pohybem v zimním terénu obecně.

    Zorientuj se