Ferratový přechod v méně známé jižní části italských Dolomit. Nádherné skály, výhledy a pláně a mnoho známých i méně známých ferrat spojující horské chaty. Během čtyřech dní vylezeme, mimo jiné, i na třítisícovku Cima della Vezzana 3.192 m - nejvyšší vrchol celé horské skupiny Pala.

Přechod masivu Paly jsem pro vás připravil jako novinku od letní sezóny 2023, jedná se o akci charakterově velmi podobnou oblíbenému přechodu Brenty.

  • 23.-26. 7. 2024

  • 4 dny

  • Dolomiti di Pala, Itálie

  • 7.500 Kč/os.


1

První etapa: San Martino di Castrozza – Rif. Velo della Madonna


V ranních hodinách se potkáme na parkovišti v San Martino di Castrozza (v případě společné cesty odjezd z Prahy předchozí den večer) u dolní stanice lanovky, kterou se vyvezeme až téměř do sedla Passo di Rosetta (2.572 m). Odsud budeme klesat i stoupat po dálkové horské trase Alta Via delle Dolomiti 2 přes sedlo Passo di Ball (2443 m) až k ferratě Nico Gusela (B) a ferratou della Vecchia (B) se dostaneme až k malebné horské chatě Rif. Velo della Madonna (2.358 m).


2

Druhá etapa: Rif. Velo della Madonna – Rif. Rosetta


Po snídani se rozehřejeme výstupem po ferratě del Velo (B/C), překonáme jeden z nejkrásnějších masivů Sass Maor. Po ferratě Porton (C) sestoupíme až k horské chatě Rifugio Pradidali (2.278 m). Po dvou zdolaných ferratách se odměníme svým či místním obědem a vydáme se vzhůru do sedla Passo di Pradidali basso (2.658 m). Na závěr se projdeme měsíční krajinou Paly a pěšinka nás dovede až do chaty Rif. Rosetta (2.581 m). Zde strávíme 2 noci.


3

Třetí etapa: Ferrata Bolver Luigi


Královská etapa. Nejnáročnější den si usnadníme tím, že půjdeme relativně nalehko. Od chaty sklesáme po pěšině až k nástupu na ferratu Bolver Luigi (C). Tato ferrata patří k nejkrásnějším ferratám v celých Dolomitech. Vylezeme až do 3000 m a když nám bude přát počasí, tak vystoupáme až na Cima della Vezzana (3.192 m), nejvyšší vrchol skupiny Pala. Údolím Valle dei Cantoni sklesáme k chatě Rosetta.


4

Čtvrtá etapa: Rif. Rosetta – San Martino di Castrozza


Závěrečný den výletu se nalehko projdeme měsíční krajinou po nenáročné pěšině až ke zbytkům ledovce Fradusta a cestou k nedaleké lanovce se podíváme na vyhlídku z vrcholku La Rosetta (2.743 m). Pod tímto kopcem již můžeme nasednout na lanovku vedoucí do údolí, kterou jsme přijeli před několika dny do hor ze San Martino di Castrozza.

V závislosti na aktuálních podmínkách v terénu a také obsazenosti jednotlivých chat je možná změna programu.

Praktické informace

Ubytování a stravování během přechodu:

Ubytování budeme na dvou různých horských chatách: Rif. Velo della Madonna (2.358 m) a Rif. Rosetta (2.581 m). Spát budeme na pokojích pro 6-8 osob (nutný je vlastní spacák nebo tzv. bílá paní).

Noc včetně bohaté polopenze zde stojí cca 60 euro a platí se na místě ubytovateli (možná platba kartou, členové Alpenverein mají slevu). Během dne si budeme muset vystačit s vlastními zásobami nebo využijeme horských chat na trase.

Ubytování bude pro všechny přihlášené hromadně zarezervováno.

Povinná výbava a co s sebou:

Kompletní povinnou ferratovou výbavu + mačky a cepín Ti v ceně akce samozřejmě zapůjčíme.

Vezmi si s sebou ale oblečení a obuv do horského terénu, batoh (objem 35-45l), sluneční brýle, opalovací krém, čepici a rukavice, láhev na vodu, čelovku, osobní lékárničku a léky, fotoaparát, hygienickou vložku pro spaní na chatách - tzv. "bílou paní" nebo tenký spacák a cestovní doklady.

Cena zahrnuje:
Vedení kurzu horským průvodcem s mezinárodní licencí UIMLA a zapůjčení kompletní potřebné horolezecké výbavy.
Cena nezahrnuje:
Náklady na ubytování, stravu, dopravu a lanovku do sedla Rosetta (cca 20 euro).
Doprava na akci
Doprava na akci je řešena individuálně, v rámci snížení nákladů a únavy se obvykle domlouváme na spolujízdě z ČR.
Náročnost akce:
Akce je vhodná pro průměrně zdatné vysokohorské turisty, kteří jsou schopní denně trávit 6-8 hodin na túře. Denní převýšení se pohybuje mezi 600-1000 nastoupanými metry. Ferratové úseky maximálně do stupně C.
Cestovní pojištění:
Podmínkou účasti na akci je sjednané cestovní pojištění zahrnující horolezectví a pohyb po via ferratách - např. Alpenverein.

    Zorientuj se