Přechod Brenty (klasická varianta) 23.-26. 7. 2024

Legendární ferratový přechod legendárního dolomitského masivu. Přechod Brenty po zajištěné stezce Via delle Bocchette bez nadsázky patří mezi to nejlepší, co můžeš na zajištěných cestách po celém světě zažít.

Během čtyřdenní okružní ferratové túry budeme spát každý den na jiné horské chatě, ani jednou nepůjdeme po stejné cestě a neklesneme pod 2.200 výškových metrů.

  • 23.-26. 7. 2024

  • 4 dny

  • Dolomity di Brenta, Itálie

  • 7.500 Kč/os.


1

První etapa: Madonna di Campiglio – Rifugio Tuckett


V ranních hodinách se potkáme na parkovišti (v případě společné cesty odjezd z ČR předchozí den večer) u dolní stanice lanovky, která nás vyveze do sedla Passo del Grosté 2.442m – výchozího bodu našeho přechodu. Odtud už nás bude čekat první část Via delle Bocchette - Sentiero Benini B, která nás dovede až pod impozantní štít Cima Sella. Odtud sestoupíme k našemu prvnímu nocovišti, horské chatě Rifugio Tuckett 2.271m, další zajištěnou cestou Sentiero Benini Dallagiacoma A/B.


2

Druhá etapa: Rifugio Tuckett – Rifugio Alimonta


Po snídani budeme chvilku nabírat výšku a vystoupíme do sedla Bocca del Tuckett 2.649m (v závěrečné části výstupu zde využijeme maček a cepínu k překonání firnového svahu). Zde už začíná další ferratová část přechodu - Sentiero Bocchette Alte C. Stezka plná dlouhých žebříků, exponovaných skalních traverzů a žlabů, na které dosáhneme také nejvyšší nadmořské výšky celého přechodu – sedla Spalla di Brenta 3.020m. Ferratou Oliva Detassis C pak sestoupíme k chatě Rifugio Alimonta 2.580m, kde strávíme druhou noc.


3

Třetí etapa: Rifugio Alimonta – Rifugio Brentei


Třetí etapa přechodu nás zavede do centrální a nejkrásnější částí Via delle Bocchette Centrale B. Zde nás čekají nekonečné a velmi exponované traverzy po skalních policích a římsách a dech beroucí exponované výhledy (zde vznikají pro Brentu typické fotografie), lezecky ovšem nikterak náročné. Tento úsek zakončíme stylově oddychem na chatě Rifugio Pedrotti 2.491m u kávy a tiramisu, a v podvečer pak už jen sestoupíme na Rifugio Brentei 2.182 m.


4

Čtvrtá etapa: Rifugio Brentei – Madonna di Campiglio


Závěrečný den po snídani vystoupáme k poslednímu ferratovému úseku, stezce Sentiero SOSAT B/C , který nás traverzem dovede opět k chatě Rifugio Tuckett 2.271m. A odtud už po turistické trase dojdeme zpět na Passo del Grosté 2.442m. Do sedla, kde jsme první den zahajovali celý přechod a lanovkou sjedeme opět do údolí.

V závislosti na aktuálních sněhových podmínkách a také obsazenosti jednotlivých chat je možná změna programu.

Praktické informace

Brenta očima účastníků:
Přečti si na blogu článek Dorotky o jejích dojmech z Brenty nebo můj Návod k přechodu Brenty.
Ubytování a stravování během přechodu:

Ubytování budeme na třech různých horských chatách: Rifugio Tuckett, Rifugio Alimonta a poslední noc na Rifugio Rifugio Brentei. Spát budeme na pokojích pro 6-8 osob (nutný je vlastní spacák nebo tzv. bílá paní).

Noc včetně bohaté polopenze zde stojí cca 60-70 euro a platí se na místě ubytovateli (možná platba kartou, členové Alpenverein mají slevu). Během dne si budeme muset vystačit s vlastními zásobami.

Ubytování bude pro všechny přihlášené hromadně zarezervováno.

Povinná výbava a co s sebou:

Kompletní povinnou ferratovou výbavu + mačky a cepín Ti v ceně akce samozřejmě zapůjčím.

Vezmi si s sebou ale oblečení a obuv do horského terénu, batoh (objem 35-45l), sluneční brýle, opalovací krém, čepici a rukavice, láhev na vodu, čelovku, osobní lékárničku a léky, fotoaparát, hygienickou vložku pro spaní na chatách - tzv. "bílou paní" nebo tenký spacák a cestovní doklady.

Cena zahrnuje:
Vedení kurzu horským průvodcem s mezinárodní licencí UIMLA a zapůjčení kompletní horolezecké výbavy.
Cena nezahrnuje:
Náklady na ubytování, stravu, dopravu a lanovku do sedla Grosté (cca 20 euro).
Doprava na akci
Doprava na akci je řešena individuálně, v rámci snížení nákladů a únavy se obvykle domlouváme na spolujízdě (z Prahy, Brna, Českých Budějovic).
Náročnost akce:
Akce je vhodná pro průměrně zdatné vysokohorské turisty, kteří jsou schopní denně trávit 6-8 hodin na túře. Denní převýšení se pohybuje mezi 600-1000 nastoupanými metry. Ferratové úseky maximálně do stupně C.
Cestovní pojištění:
Podmínkou účasti na akci je sjednané cestovní pojištění zahrnující horolezectví a pohyb po via ferratách - např. Alpenverein.

    Zorientuj se