Ferratový přechod Watzmannu 10.-12. 9. 2023

Kompletní traverz Watzmannu je vyhlášený vysokohorský podnik v národním parku Berchtesgaden.

Dominantním hřebenem watzmannu, který je tvořen třemi vrcholy – Hocheck 2.651 m, Mittelspitze 2.713 m a Südspitze 2.712, vede technicky nenáročná ale velmi dlouhá, exponovaná a panoramatická zajištěná cesta Watzmann Überschreitung Klettersteig B - cíl této oblíbené akce!

  • 10.-12. 9. 2023

  • 3 dny

  • Berchtesgadenské Alpy Německo

  • 5.000 Kč/os.


1

První den:


V odpoledních hodinách se společně potkáme na parkovišti u jezera Königsee, kde sbalíme batohy a vyrazíme do hor.

Naším cílem bude dnes výstup po turistické cestě na chatu Watzmannhaus 1.930 m (1.350 m výstup, 10 km, cca 3,5 hod.), kde se ubytujeme na první noc přechodu.


2

Druhý den:


Od brzkých ranních hodin nás čeká celodenní ferratová túra zajištěnou cestou Watzmann Überschreitung Klettersteig B a postupné zdolání vrcholů Hocheck 2.651 m, Mittelspitze 2.713 m a Südspitze 2.712 m.

Mezi každým z vrcholů se vždy několik stovek metrů musí sestoupat a výškové metry opět nabrat a v kombinaci s lezením (zajištěné úseky max. úrovně B) se jedná o fyzicky náročný přechod. Za vynaloženou námahu nám bude odměnou skvělý výhled na jezero Königsee a okolní Slazburgské Alpy. Z posledního a nejjižnějšího vrcholu celé hřebenovky pak už "jen sestoupíme" na chatu Wimbachgrieshütte 1.345 m, kde strávíme druhou noc.

Parametry dnešní etapy:

  • Délka túra: 8,5 km
  • Výstup: 1.580 m
  • Sestup: 1.020 m
  • Odhadovaný čas: 8-9 hod (z toho 4,5 hod. lezení zajištěné cesty)

3

Třetí den:


Poslední den nás čeká už pouze pěší cca pětihodinová túra.

Nejprve krátce vystoupáme do sedla Trischübel 1.760 m, odkud sestoupíme nádhernou soutěskou plnou vodopádů do vesničky St. Bartholoma. Přístup sem je možný pouze přes jezero, a tak i my nastoupíme na výletní parník, kterým se vrátíme na parkoviště zpět k autu, kde ukončíme celý přechod.

Praktické informace

Ubytování a stravování během přechodu:

Ubytování budeme na chatách Watzmannhaus a Wimbachgrieshütte.

Ubytování včetně bohaté polopenze v obou případech stojí cca 45-45 euro a platí se na místě ubytovateli (společné noclehárny, nutný vlastní spacák nebo tzv. "bílá paní", členové Alpenverein mají slevu). Během dne si během túr budeme vždy muset vystačit s vlastními zásobami.

Povinné vybavení a co s sebou:

Kompletní povinnou ferratovou výbavu (sedák, ferratovou brzdu a horolezeckou přilbu) ti v ceně vedení akce zapůjčím.

Vezmi si s sebou pohodlné sportovní oblečení (nepromokavá bunda, zateplovací vrstva, čepice a rukavice) a pevnou kotníkovou obuv vhodnou na vysokohorskou turistiku. Dále pak batoh (o objemu cca 30l - kam se vejde ferratová výbava + ostatní věci) čelovku, powerbanku, opalovací krém, lékárničku, sluneční brýle a spacák nebo bílou paní pro přespání na chatě. Na lezení je také dobré mít ochranné "ferratové" rukavice (stačí cyklo nebo pracovní - v omezeném množství možno zapůjčit).

Cena kurzu zahrnuje:
Vedení kurzu horským průvodcem UIMLA a zapůjčení kompletní ferratové výbavy (ferratová brzda, sedací a prsní úvazek s plochou smyčkou a přilba).
Cena nezahrnuje:
Náklady na ubytování, stravu a dopravu na kurz (možná spolujízda) a jízdenku na parník (cca 10 eur).
Doprava na akci:
Doprava na kurz je řešena individuálně, v rámci snížení nákladů a únavy se obvykle domlouváme na spolujízdě (z Prahy).
Cestovní pojištění:
Podmínkou účasti na kurzu je platné cestovní pojištění pro horolezectví - doporučuji vyřídit si členství v Alpenverein.
Náročnost akce:
Jedná se o fyzicky náročnější alpský přechod (převýšení 1600 m/10 - 12 hodin). Nutné jsou předchozí zkušenosti s vysokohorskou turistikou.
Podmínky konání akce:

Akce se uskuteční v minimálním počtu 3 zájemců. Maximum je 6 účastníků na jednoho průvodce (více účastníků = více průvodců).

Možné je také domluvit individuální termín kurzu "na přání".

A než vyrazíš na kurz, nezapomeň si přečíst Obchodní podmínky - i horalé v nich musí mít jasno.

    Zorientuj se