Ferratový přechod Dachsteinu 24.-26. 7. 2023

Třídenní horská ferratová akce, během které po fantastických hřebenových ferratách přejdeme z východu na západ masiv Dachsteinu.

Čeká nás jedna z nejkrásnějších hřebenových ferrat Východních Alp - Ramsauer Klettersteig C a také výstup na samotný Dachstein 2.995 m historicky první vybudovanou ferratou v Rakousku - Dachsteing Randkluftsteig B.

 • 24.-26. 7. 2023

 • 3 dny

 • Dachsteingebirge, Rakousko

 • 5.500 Kč/os.


I

První den:


Ve 13.00 se potkáme na parkovišti na kraji obce Ramsau pod Dachsteinem, odkud vystoupáme po turistické cestě do výšky 2.120 m na horskou chatu Gutenberghaus, kde strávíme první noc akce.

Parametry tůry:

 • Délka: 5,5 km
 • Výstup: 1.025 m
 • Odhadovaný čas: 3-4 hod.

Před večeří se zde eventuálně ještě podle chuti můžeme rozlézt na některé z kratších zajištěných cest kousek od chaty - Austria Klettersteig Sinabell (tři různé varianty do obtížnosti C/D s převýšením až 230 metrů a dobou lezení okolo jedné hodiny).


2

Druhý den:


Od brzkých ranních hodin nás čeká celodenní hřebenová ferratová túra s úžasnými výhledy.

Po cca hodinovém "zahřátí" během výstupu do sedla Gruber Scharte 2.353 m začíná Ramsauer Klettersteig C, kde nás čeká postupné zdolání vrcholů Hohe Rams 2.551 m, Scheichenspitze 2.667 m, Schmiedstock 2.650 m a Hohe Gamsfeldspitze 2.665 m.

Po prostoupení úchvatným Ramsauer Klettersteigem budeme pokračovat do sedla Edelgrießhöhe 2.515 m, kde začíná Klettersteig Irg II C/D, zajištěná cesta vedoucí na vrchol Koppenkarstein 2.863 m.

Z Koppenkarsteinu nás čeká poslední dnešní zajištěná cesta Westgrat B/C, po které sestoupíme k ledovcům Schladminger Gletscher a Hallstatter Gletscher, které přejdeme k nově zrekonstruované a parádní horské chatě Seethalerhütte 2.700 m, kde strávíme druhou noc akce.

Parametry tůry:

 • Délka: 9 km
 • Výstup: 1.145 m
 • Sestup: 622 m
 • Odhadovaný čas: 8-10 hod. (z toho minimálně polovina po zajištěných cestách)

Plánovanou trasu se dá hned na několika místech případně zkrátit a některé úseky po zajištěných cestách je v rámci šetření sil a času možné vynechat.


3

Třetí den:


Poslední den nás čeká už "pouze" výstup na Hoher Dachstein 2.995 m.

Hned na zápraží chaty se přicvakneme k ocelovému lanu a na Dachstein začneme stoupat hřebenovou variantou Schulteransteig B.

Z vrcholu pak sestoupíme po Dachsteing Randkluftsteig B zpět na Hallstattský ledovec, po kterém dojdeme ke kabinové lanovce na Hunerkogel 2.687 m, která nás odveze zpět do údolí k autům (konec akce v cca 14.00).

Parametry tůry:

 • Délka: 3.5 km
 • Výstup: 531 m
 • Sestup: 575 m
 • Odhadovaný čas: 4-5 hod. (z toho cca 3 hodiny po zajištěných cestách)

Praktické informace

Ubytování a stravování během přechodu:

Ubytování budeme na chatáchGutenberghaus a Seethalerhütte 2.700 m.

Ubytování včetně bohaté polopenze v obou případech stojí cca 45-50 euro a platí se na místě ubytovateli (společné noclehárny, nutný vlastní spacák nebo tzv. "bílá paní", členové Alpenverein mají slevu). Během dne si během túr budeme vždy muset vystačit s vlastními zásobami.

Povinné vybavení a co s sebou:

Kompletní povinnou ferratovou výbavu (sedák, ferratovou brzdu a horolezeckou přilbu) a mačky a cepín ti v ceně vedení akce zapůjčím.

Vezmi si s sebou pohodlné sportovní oblečení (nepromokavá bunda, zateplovací vrstva, čepice a rukavice) a pevnou kotníkovou obuv vhodnou na vysokohorskou turistiku. Dále pak batoh (o objemu cca 30l - kam se vejde ferratová výbava + ostatní věci), čelovku, powerbanku, opalovací krém, lékárničku, sluneční brýle a spacák nebo bílou paní pro přespání na chatě. Na lezení je také dobré mít ochranné "ferratové" rukavice (stačí cyklo nebo pracovní - v omezeném množství možno zapůjčit).

Cena kurzu zahrnuje:
Vedení kurzu horským průvodcem UIMLA a zapůjčení kompletní ferratové výbavy (ferratová brzda, sedací a prsní úvazek s plochou smyčkou, přilba, mačky a cepín).
Cena nezahrnuje:
Náklady na ubytování, stravu a dopravu na kurz (možná spolujízda) a jízdenku na lanovku (cca 15 eur).
Doprava na akci:
Doprava na akci je řešena individuálně, v rámci snížení nákladů a únavy se obvykle domlouváme na spolujízdě (z Prahy).
Cestovní pojištění:
Podmínkou účasti na akci je platné cestovní pojištění pro horolezectví - doporučuji vyřídit si členství v Alpenverein.
Náročnost akce:
Jedná se o fyzicky náročnější alpský přechod (převýšení 1200 m/8- 10 hodin). Nutné jsou předchozí zkušenosti s vysokohorskou turistikou.
Podmínky konání akce:

Akce se uskuteční v minimálním počtu 4 zájemců. Maximum je 6 účastníků na jednoho průvodce (více účastníků = více průvodců).

Možné je také domluvit individuální termín kurzu "na přání".

A než vyrazíš na akci, nezapomeň si přečíst Obchodní podmínky - i horalé v nich musí mít jasno.

  Zorientuj se