Zimní kurz na Dachsteinu 4.-6. 1. 2019

Intenzivní kurz pohybu v zimních horách na sněžnicích. Během tří dnů si pod dohledem rakouského Dachsteinu se mnou vychutnáš nejen pohodové túry na sněžnicích, daleké výhledy a spoustu prašanu, ale také se seznámíš s alfou a omegou zimních hor - lavinovou problematikou.

  • 3 dny

  • Dachstein, Rakousko

  • 3900 Kč/os.

Program akce

První den se kolem poledne srazíme u dolní stanice lanovky Dachstein Krippenstein Seilbahn (cesta z Prahy trvá cca 4,5h), rozdělíme si potřebné vybavení a jdeme na to! Výstup (asi 1.000m) si usnadníme lanovkou do konečné stanice u horské chaty Gjaidlalm. Zde se společně seznámíme s nezbytnými zásadami pro bezpečný pohyb v zimních horách (lavinová prevence), nazujeme sněžnice a vyrazíme mimo civilizaci. Během cca 3h nenáročné túry si vyzkoušíme správnou techniku chůze na sněžnicích, řekneme si něco k volbě bezpečné trasy a vyhodnocení lavinového nebezpečí přímo v terénu. Přesuneme se tak na horskou chatu Wiesberghaus 1.872 m, kde strávíme první noc.

Druhý den bude dopolední program probíhat v okolí chaty, kde nás čeká praktický trénink práce s lavinovým vyhledávačem a nácvik kompletní lavinové záchrany (vyhledání zasypaného kamaráda, sondování, kopání). Odpoledne bude následovat půldenní túra s přesunem na chatu Simonyhütte 2.203m a podle podmínek s možností výstupu na okolní vrcholy (Hoher Trog 2.359m, Taubenkogel 2.300m a další...). Během túry si taky ukážeme několik způsobů, jak vyhodnotit lavinové riziko přímo v terénu pomocí různých testů stability sněhové pokrývky.

Poslední den si během sestupu zpět k lanovce ještě jednou vše pořádně procvičíme a před odjezdem dolu do údolí ještě vystoupíme na nenáročný vrchol Niederer Rumpler 1.979m. Ukončení kurzu kolem 16.00 a návrat domů.

(V závislosti na aktuálních sněhových podmínkách a obsazenosti chat je možná změna programu a volby túr.)

Praktické informace

Ubytování a stravování
Spát budeme na horských chatách Wiesberghaus a Simonyhütte. Stravování z vlastních zdrojů nebo na chatě (doporučuji).
Co vše je v ceně?
V ceně je zahrnuto zapůjčení chybějícího vybavení a služby horského průvodce s licencí UIMLA. V ceně není zahrnuto ubytování a náklady na dopravu
Jak je to s dopravou?
Doprava je individuální. V rámci snížení nákladů a únavy se obvykle domlouváme na spolujízdě.
Je pro mě tato akce vhodná?
Jedná se o středně náročný program, který bez problémů zvládne každý s běžnou fyzičkou. Obvykle trávíme kolem 6 hodin denně venku a nachodíme do 600 výškových metrů. Tématicky se zaměřuje na první seznámení s lavinovou problematikou a specifika pohybu v zimním terénu.

Zorientuj se