Víkendový kurz skalního lezení na Vysočině 20.-22. 9. 2019

Celý víkend na skalách Českomoravské vrchoviny (skalní oblasti Drátník a Čtyři palice) věnovaný výuce a nácviku nezbytné metodiky a dovedností pro bezpečné skalní lezení.

Kurz je vhodný především pro začátečníky bez předchozích zkušeností (i starší děti) s lezením venku na skalách.

  • 20.-22. 9. 2019

  • 2 dny

  • Vysočina, ČR

  • 3.750 Kč/os.

Program akce

V pátek v podvečer se společně potkáme v Penzionu Pod Drátníkem dáme večeři a po ní začneme program kurzu teoretickou přednáškou na téma základy skalního lezení, seznámíme se s potřebným vybavením a jeho používáním a potrénujeme základní horolezecké uzly.

V sobotu a neděli budeme celý den na skalách. V malé skupince (max. 4 osob na jednoho instruktora) si nejdřív společně osaháme skálu, vylezeme si pár cest na top rope (s horním lanem) a naučíme se bezpečně slaňovat. Dále se pak naučíme pokročilejší dovednosti - jak vyvádět cestu na skalách (lézt na prvním konci lana), jak správně vybudovat a zrušit štand (jistící stanoviště) a jistit z něj druholezce. Ukážeme si také různé způsoby záchrany a dopomoci spolulezci v nesnázích uprostřed stěny, jak funguje a zakládá se vlastní postupové jištění (vklíněnce, friendy …) nebo jak se lezou vícedélkové lezecké cesty.

Během kurzu si budeš moci vyzkoušet různé lezecké vybavení od různých výrobců (jistítka, karabiny, expresky, lana ...) a nechat si třeba poradit s budoucím nákupem vlastní výbavy.

Kurz v neděli ukončíme, až nám dojdou síly (zpravidla kolem 15.00) a vyrazíme domů.

Praktické informace

Kde polezeme?
Na rulových skalách Žďárských vrchů, ve skalních oblastech Drátník a Čtyři palice.
Jak to bude s vybavením?
Zapůjčení kompletní horolezecké výbavy bude na kurzu zajištěno a je v ceně. Pokud máš ale něco vlastního (sedák, lezečky, horolezeckou přilbu ...), vezmi s sebou. Určitě si ale vezmi pohodlné oblečení a obuv pro pobyt v přírodě, batoh cca. 30l, sluneční brýle, opalovací krém, čelovku a lékárničku.
Ubytování a stravování
Ubytování bude pro všechny účastníku kurzu zajištěno v Penzionu Pod Drátníkem. Předpokládaná cena 750 Kč/os/nic včetně polopenze a platí se na místě ubytovateli. Během dne si budeme muset ve skalách vystačit s vlastní svačinou.
Doprava na kurz
Doprava na kurz je řešena individuálně, v rámci snížení nákladů a únavy se obvykle domlouváme na spolujízdě.
Cena kurzu zahrnuje
Vedení kurzu instruktory skalního lezení s licencí MŠMT a zapůjčení kompletní výbavy. Navíc je potřeba počítat s náklady na ubytování, stravu a dopravu.
Náročnost kurzu
Kurz je určen zejména záčátečníkům bez předchozích zkušeností se skalním lezením (i starším dětem). Věříme ale, že i mírně pokročilý lezec se od nás mnoho naučí .

Zorientuj se