Sněžnice na Dümlerhütte 6.-8. 3. 2020

Nenáročná víkendovka v Alpách takřka za "humny". Velmi dobře dostupná a útulná chata Dümlerhütte 1.495 m nabízí ideální zázemí pro zimní návštěvu méně známe východní částí rakouského pohoří Totes Gebirge. Během víkendu si budeme užívat nejen pohyb na sněžnicích a krásné hřebenové túry s výhledy na okolní zasněžené štíty, ale seznámíme se také se specifiky zimních akcí v horách - především lavinovou problematikou.

  • 6.-8. 3. 2020

  • 3 dny

  • Totes Gebirge, Rakousko

  • 4.400 Kč/os.

Program akce

1. den:

Dopolední přejezd do Rakouska (případně sraz na místě ve 12 hod.) a výstup na chatu Dümler Hütte. Podle sněhové situace zvolíme buď severní výstupovou cestu z vesničky Roßleithen nebo z jihu z lyžařského střediska Wurzeralm (možnost usnadnění výstupu lanovkou). Během cca tříhodinové túry se začneme seznamovat s nezbytnými zásadami pro bezpečný pohyb v zimních horách a lavinovém terénu.

2. den:

Celodenní hřebenová túra s výstupy na vrchol Rote Wand (1847 m), Toter Mann (2133 m) a dominantu této části Mrtvých hor - Warscheneck (2388 m). Celý den se budeme prakticky věnovat lavinové problematice, ukážeme si práci s vyhledávačem a vyzkoušíme si lavinovou záchranu, naučíme se také vyhodnotit lavinové riziko přímo v terénu a budeme klást důraz na volbu bezpečné trasy v terénu. Večer se pak na chatě budeme věnovat lavinové problematice teoreticky a řekneme si praktické tipy na vybyvení do zimních hor.

3. den:

Ráno vyrazíme na kratší túru k vrcholu Stubwieswipfel, ze kterého se nabízí krásné výhledy na Grosser Pyhrgass a další okolní hřebeny. V terénu si opět procvičíme praktický nácvik lavinového vyhledávání, ukážeme si různé testy stability sněhu - rozšířený sloupcový test, kluzný blok (Rutschblock) a bezpečnou formou si vyzkoušíme, jaké to je být na chvilku zasypaný lavinou. Po návratu na chatu se v odpoledních hodinách vydáme na sestup a následně na cestu zpět do našich domovů.

V závistivosti na aktuálních sněhových podmínkách a lavinové situaci je možná změna programu túr.

Praktické informace

Ubytování a stravování
Ubytování s polopenzí bude pro všechny účastníky akce zarezervováno na horské chatě Dümlerhütte 1.495 m. Během dne si budeme muset vystačit s vlastními zásobami. Předpokládaná cena ubytování včetně polopenze je 45 e/os/noc a platí se na místě ubytovateli (členové Alpenverein mají na chatě slevu).
Co vše je v ceně?
V ceně je zahrnuto zapůjčení chybějícího vybavení a služby horského průvodce s licencí UIMLA. V ceně není zahrnuto ubytování a náklady na dopravu.
Jak je to s dopravou?
Doprava na akci je individuální. V rámci snížení nákladů a únavy se obvykle domlouváme na spolujízdě.
Je pro mě tato akce vhodná?
Jedná se o středně náročný program, který bez problémů zvládne každý s běžnou fyzičkou. Obvykle trávíme kolem 6 hodin denně venku a nachodíme do 800 výškových metrů. Tématicky se zaměřuje na první seznámení s lavinovou problematikou a specifika pohybu v zimním terénu.
Pojištění během akce:
Podmínkou účasti na akci je platné cestovní pojištění pro zimní vysokohorskou turistiku (např.: Alpenverein).

Zorientuj se