Sněžnice na Dachsteinu 10.-12. 1. 2020

Třídenní nenáročná okružní túra na sněžnicích spojená se základním lavinovým kurzem a obecně výukou bezpečného pohybu v zimních horách. Naučíš se jak se správně zachází s lavinovým vyhledávačem, jak se vyhledává zasypaný v lavině, a jak se bezpečně pohybovat v lavinovém terénu. Dozvíš se také, co říká lavinová předpověď, jak se vyhodnocuje lavinové riziko během túry a další potřébné dovednosti.

Jedná se o středně náročný program vhodný i pro začátečníky bez předchozí zkušenosti s pohybem na sněžnicích.

  • 10.- 12. 1. 2020

  • 3 dny

  • Dachstein, Rakousko

  • 4.400 Kč/os.

Program akce

První den se kolem poledne srazíme u dolní stanice lanovky Dachstein Krippenstein Seilbahn (cesta z Prahy trvá cca 4,5h), rozdělíme si potřebné vybavení a jdeme na to! Výstup (asi 1.000 m) si usnadníme lanovkou do konečné stanice u horské chaty Gjaidlalm. Zde se společně seznámíme s nezbytnými zásadami pro bezpečný pohyb v zimních horách (lavinová prevence), nazujeme sněžnice a vyrazíme mimo civilizaci. Během cca 3h nenáročné túry si vyzkoušíme správnou techniku chůze na sněžnicích, řekneme si něco k volbě bezpečné trasy a vyhodnocení lavinového nebezpečí přímo v terénu. Přesuneme se tak na horskou chatu Wiesberghaus 1.872 m , kde strávíme první noc.

Druhý den bude dopolední program probíhat v okolí chaty, kde nás čeká praktický trénink práce s lavinovým vyhledávačem a nácvik kompletní lavinové záchrany (vyhledání zasypaného kamaráda, sondování, kopání). Odpoledne bude následovat půldenní túra s přesunem na chatu Simonyhütte 2.203 m a podle podmínek s možností výstupu na okolní vrcholy (Hoher Trog 2.359 m, Taubenkogel 2.300 m a další...). Během túry si taky ukážeme několik způsobů, jak vyhodnotit lavinové riziko přímo v terénu pomocí různých testů stability sněhové pokrývky a ukážeme si, jak se dělají zimní nouzové bivaky a záhraby..

Poslední den si během návratu zpět k lanovce ještě jednou vše pořádně procvičíme a před odjezdem dolu do údolí ještě vystoupíme na vrchol Krippensteinu 2.100 m.

Ukončení kurzu kolem 16.00 a návrat domů.

(V závislosti na aktuálních sněhových podmínkách a obsazenosti chat je možná změna programu a volby túr.)

Během akce se budeme pohybovat mimo Dachsteinský ledovec.

Praktické informace

Co vše je v ceně?
V ceně je zahrnuto zapůjčení zimního vybavení (sněžnice a teleskopické hole a lavinový set) a služby horského průvodce s licencí UIMLA a jeho pojištění. V ceně není zahrnuto ubytování a náklady na dopravu a lanovka na Krippenstein (30 e).
Ubytování a stravování
Spát budeme na horských chatách Wiesberghaus 1.872 m a Simonyhütte 2.203 m. Ubytování včetně polopenze zde stojí cca 45 e/os/noc a platí se na místě přímo ubytovateli (členové Alpenverein mají slevu).
Jak je to s dopravou?
Doprava je individuální. V rámci snížení nákladů a únavy se obvykle domlouváme na spolujízdě.
Co s sebou?
Oblečení a obuv do vysokohorského terénu: nepromokavou bundu a kalhoty, zateplovací vrstvu - péřovku, kulicha, dvoje rukavice (tenké na pohyb, teplé na nácvik), šátek. Batoh cca 35 litrů, čelovku, sluneční a lyžařské brýle, termosku na čaj a nějakou sváču přes den. Tenký spacák nebo "bílou paní" pro spaní na chatě.
Je pro mě tato akce vhodná?
Jedná se o středně náročný program, který bez problémů zvládne každý s běžnou fyzičkou. Obvykle trávíme kolem 6 hodin denně venku a nachodíme do 600 výškových metrů. Tématicky se zaměřuje na první seznámení s lavinovou problematikou a specifika pohybu v zimním terénu.
Pojištění na akci
Podmínkou účasti na akci je platné cestovní pojištění pro vysokohorskou turistiku - doporučuji Alpenverein.

Zorientuj se