Skotsko – Národní park Cairngorms 23.-28. 7. 2019

Vrcholy Skotské vrchoviny nejsou sice bůhví jak vysoké, leckterého horala přesto svojí krásou dokáží dojmout. Přijmi pozvání na několikadenní přechod Národního parku Cairngorms a vychutnej si jedinečnou a divokou krajinu Skotska.

Jedná se o pěší trek "na těžko" se spaním ve vyhlášených skotských "bothies".

  • 23.-28. 7. 2019

  • 6 dní

  • Cairngorms National Park, Skotsko

  • 6500 Kč/os.+ letenka, náklady na místní dopravu a ubytování

Program akce

První den:

Letecký přesun do Edinburghu (plánovaný odlet v 17.55 z Praha - Ruzyně). Přílet v cca 19.15 a přesun na hostel.

Druhý den:

V brzkých ranních hodinách vyrazíme autobusem na sever do hlavního města skotské vysokohorské turistiky - městečka Aviemore (cesta trvá cca. 3 a půl hodiny). Potom se autobusem přesuneme ještě dál do ski areálu Cairngorm Mountain (cca 20 min). Tady začínáme náš trek. Nejdřív vystoupáme asi 600 výškových metrů na vrchol Cairngorm (1.244m), ze kterého začneme klesat kolem jezer Loch Avon a Loch Etchachan k našemu nocležešti - Hutchison Memorial Hut.

Třetí den:

Po snídani vyrazíme na celodenní etapu. Dnešek bude pohodovější - půjdeme rovinatou stezkou typicky skotskou krajinou s občasnými nádechy africké divočiny. Pokud nám bude přát počasí, můžeme smočit nohy v řece a vychutnat si polední piknik. Jestliže dorazíme na Corrour Bothy (náš dnešní cíl) brzo a zbudou nám síly, můžeme ještě nalehko vystoupat na Devil's Point (1.006m).

Čtvrtý den:

Rezervní den. Můžeme využít buď k výletu v okolí a návratu na Corrour Bothy, nebo (v závislosti na počasí, náladě a domluvě) můžeme přeskočit na program pátého dne a využít den navíc k prohlídce městečka Aviemore nebo skotského hlavního města Edinburghu.

Pátý den:

Z Corrour Bothy vyrazíme směrem zpátky do ski areálu Cairngorm. Cestou ale ještě vystoupáme na druhou nejvyšší horu Velké Británie - Ben Macdui (1.309m). Poté již hřebenovkou sestoupíme na náš výchozí bod a odsud se autobusem vrátíme do Aviemore. Ve večerních hodinách návrat do Edinburghu.

Šestý den:

Dopolední prohlídka Edinburghu, potom přesun na letiště a návrat do Prahy (plánovaný let v 16.05, návrat do Prahy cca v 19.30).

Praktické informace

Náročnost akce
Doporučuji předchozí zkušenosti s vysokohorskou turistikou a přiměřenou fyzickou zdatnost. Denní převýšení max. 800 metrů, délka etap 6 až 8 hodin.
Doprava
Letecky z Prahy do Edinburghu (zpáteční letenka stojí cca 3.000 až 5.000 Kč, v závislosti na termínu zakoupení letenky). Autobusová doprava po Skotsku vychází na cca. 1.500 Kč.
Ubytování
Vybrané hostely v Edinburghu a popř. Aviemore, cena cca. 1.000 Kč/os/noc. Během treku v bothies nebo ve vlastním stanu.
Stravování
Ve městech můžeme využít restaurací a bister nebo z vlastních zásob. Během treku se již budeme stravovat pouze z vlastních zásob (doporučuji dehydrovanou stravu, ovesnou kaši, sušené ovoce atd., dále se určitě hodí přípravky na dezinfekci vody. K dispozici bude vařič u průvodce.
Doporučené vybavení
Funkční oblečení (nepromokavé!)v přiměřeném množství, péřová bunda a pevná nepromokavá obuv do horského terénu, teleskopické hole (lze levně koupit na místě), batoh cca 35-45l, sluneční brýle, opalovací krém, šátek, čepice a rukavice, láhev na vodu, vařič, osobní lékárničku a léky, fotoaparát, čelovku a stan (stačí do dvojice), karimatku a spací pytel, repelent.
Cestovní pojištění
Podmínkou účasti je platné cestovní pojištění - doporučuji Alpenverein.
Cena akce zahrnuje
Vedení akce horským průvodcem UIMLA a jeho zákonné pojištění.
Cena nezahrnuje
  • letenky (Praha - Edinburgh a zpět) - cca 3.000-5.000 Kč
  • autobusovou dopravu po Skotsku - cca 1.500 Kč.
  • ubytování v Edinburghu - 2x - cca 2.000 Kč
  • stravu
  • cestovní pojištění - doporučuji Alpenverein.

Zorientuj se