Povánoční Mrtvé hory na sněžnicích 28.-30. 12. 2019

Konec roku 2019 na horách. Po vánočních svátcích vyrážíme spalovat rychlé cukry z cukroví do Totesek!

Nasadíme sněžnice a vyrazíme dobýt samoobslužnou chatu Liezener Hütte do méně známe východní části Totes Gebirge (Mrtvé hory). Túry na bezmála dva a půl tisíce metrů vysoké vrcholy zde spojíme s praktickým nácvikem lavinové problematiky.

Kapacita akce již je plně naplněna - do Totesek s námi ale můžeš v únorovém termínu

  • 28.-30. 12. 2019

  • 3 dny

  • Totes Gebirge, Rakousko

  • 3900 Kč/os.

Program akce

V pátek brzy ráno vyrazíme po trase Praha - České Budějovice - Linz až na parkoviště u obce Wörschach, kam dorazíme kolem poledne. Rozdělíme si zimní vybavení (sněžnice, lavinový set), sbalíme batohy a "na těžko" vyrazíme po zimní výstupové trase na chatu Liezener Hütte 1762m n. m.

Druhý den, v sobotu, nás čeká celodenní hřebenová túra až na vrchol Hochmölbing 2336 m, kde se nám otevře krásný výhled na západní část rakouských Alp. Během túry budeme klást důraz na bezpečný pohyb v lavinovém terénu a ukážeme si základy lavinové záchrany (práce s vyhledávačem a lavinovou sondou a kopání postiženého). Sestup zpět na chatu budeme volit podle aktuálních sněhových podmínek v terénu buď stejnou cestou nebo přes osadu Brunnalm 1733m.

Na neděli se pořádně vyspíme a dopoledne pak strávíme na svazích v blízkosti chaty a budeme se věnovat lavinové problematice, opět procvičíme záchranu, ukážeme si, jak vyhodnotit lavinové riziko přímo v terénu (kluzný blok, kompresní testy stability) a také nasimulujeme zasypání lavinou. Po poledni pak sestoupíme zpět k autu a vrátíme se zpět do ČR.

Praktické informace

Ubytování a stravování
Ubytování na samoobslužné chatě Liezener Hütte. Stravování z vlastních zásob.
Co vše je v ceně?
V ceně je zahrnuto zapůjčení chybějícího vybavení a služby horského průvodce s licencí UIMLA. V ceně není zahrnuto ubytování (€9 nebo €16 os/noc) a náklady na dopravu.
Jak je to s dopravou?
Doprava je individuální. V rámci snížení nákladů a únavy se obvykle domlouváme na spolujízdě.
Je pro mě tato akce vhodná?
Jedná se o středně náročný program, který bez problémů zvládne každý s běžnou fyzičkou. Obvykle trávíme kolem 6 hodin denně venku a nachodíme do 600 výškových metrů. Tématicky se zaměřuje na první seznámení s lavinovou problematikou a specifika pohybu v zimním terénu.

Zorientuj se