Povánoční Mrtvé hory na sněžnicích 27.-29. 12. 2019

Oblíbená akce na závěr roku 2019 v jihovýchodní části Totes Gebirge. Čekají tě tři dny v naprosto liduprázdných horách na sněžnicích, zázemí "pohodkové chaloupky" Liezener Hütte a základní výcvik lavinové záchrany.
  • 27.-29. 12. 2019

  • 3 dny

  • Totes Gebirge, Rakousko

  • 4.400 Kč/os.

Program akce

První den:

Sraz ve 13.00 na parkovišti nad obcí Wörschach. Zde si rozdělíme zimní vybavení (sněžnice, lavinový set), sbalíme batohy a "na těžko" vyrazíme po zimní výstupové trase na chatu Liezener Hütte 1.762 m, kam dorazíme se setměním (asi 800 výškových metrů, cca 3-4 túra). Po večeři si ještě uděláme malou přednášku o lavinách a obecně bezpečném pohybu v zimních horách.

Druhý den:

Nás čeká krásná celodenní hřebenová túra až na vrchol Hochmölbing 2.336 m, kde se nám, v případě dobré viditelnosti, otevře krásný výhled na západní část rakouských Alp. Během túry budeme klást důraz na bezpečný pohyb v lavinovém terénu a ukážeme si základy lavinové záchrany (práce s vyhledávačem a lavinovou sondou a vykopání zasypaného). Sestup zpět na chatu budeme volit podle aktuálních sněhových podmínek v terénu buď stejnou cestou nebo přes osadu Brunnalm 1.733 m.

Třetí den:

Dopoledne strávíme na svazích v blízkosti chaty a budeme se věnovat lavinové problematice, opět procvičíme záchranu, ukážeme si, jak vyhodnotit lavinové riziko přímo v terénu (kluzný blok, kompresní testy stability) a také nasimulujeme zasypání lavinou. Kolem poledne opustíme chatu a sestoupíme zpět k autu do údolí.

V závislosti na aktuálních podmínkách a lavinové situaci je možná změna programu a trasy jednotlivých túr.

Praktické informace

Ubytování a stravování
Ubytování bude pro všechny účastníky akce rezervované na samoobslužné chatě Liezener Hütte 1.762 m. Na chatě jsou kamna, základním nádobím vybavený "kuchyňský kout" a suchý záchod. Není zde elektrika a mobilní signál a pitnou vodu si budeme muset roztopit a převařit ze sněhu. Spí se ve vlastních spacácích. Cena ubytování je 10 nebo 20 euro/noc (v závislosti na členství v Alpenverein) a platí se na místě v hotovosti. Stravovat se po celou dobu akce budeme muset z vlastních zásob.
Co vše je v ceně?
V ceně je zahrnuto zapůjčení povinného zimního vybavení (sněžnice a lavinový set) a služby horského průvodce s licencí UIMLA. V ceně nejsou zahrnuté náklady na ubytování, dopravu a stravu.
Doprava na akci:
Doprava je individuální. V rámci snížení nákladů a únavy se obvykle domlouváme na spolujízdě.
Je pro mě tato akce vhodná?
Jedná se o středně náročný program, který bez problémů zvládne každý s běžnou fyzičkou. Obvykle trávíme kolem 6 hodin denně venku a nachodíme 600-800 výškových metrů. Tématicky se zaměřujeme na první seznámení s lavinovou problematikou a specifika pohybu v zimním terénu.
Cestovní pojištění:
Podmínkou účasti je platné cestovní pojištění např. členství v Alpenverein.

Zorientuj se