Ötztal na sněžnicích

Čtyřdenní velkolepá túra. Zimní finále pro Tebe chystám famózní - čtyřdenní výpravu do mého oblíbeného Ötztalu. Na rakousko-italském pomezí budeme spát na dvou různých horských chatách, sfoukneme několik třítisícovek a zkoukneme naleziště sněžného muže Ötziho.

  • Březen 2019 - bude upřesněno

  • 4 dny

  • Ötztálské Alpy, Rakousko

  • 4900 Kč/os.

Program akce

Po čtvrtečním dopoledním příjezdu do vesničky Vent 1.895 m v Ötztalských Alpách nás bude čekat první půldenní túra a výstup na chatu Martin-Busch-Hütte 2.501 m, kde se ubytujeme na první dvě noci. Během cca 3-4 h na sněžnicích v nenáročném terénu si společně vysvětlíme základní zásady bezpečného pohybu v zimním a lavinovém terénu tak, aby následující dny proběhly v co nejbezpečnějším režimu. Večer na chatě se pak seznámíme s detailním programem následujících dní a proběhne krátká přednáška o lavinách.

Hlavním bodem pátečního programu bude výstup na jednu, dle podmínek v terénu i více, z okolních třítisícovek - Kreuzspitze 3.457 m, Kreuzkogel 3.338 m a Sennkogel 3.400 m. Po návratu a nezbytném odpočinku pak ještě před večeří potrénujeme kompletní lavinovou záchranu (práci s vyhledávačem, sondování a kopání) v blízkosti chaty.

V sobotu se po snídani kompletně sbalíme a zahájíme přesun na chatu Similaunhütte 3.019 m. Nepůjdeme ale nejkratší cestou údolím, vezmeme to opět přes třítisícový vršek Saykogel 3.360 m. Během túry budeme také procvičovat různé způsoby měření stability sněhové pokrývky a vyhodnocení lavinového nebezpečí přímo v terénu.

V neděli ráno ještě uděláme krátký traverz po rakousko-italských hranicích a navštívíme Tisenjoch 3.210 m - místo naleziště sněžného může Ötziho. Poté už sestoupíme nenáročnou trasou zpět do Ventu a vyrazíme zpět do ČR (návrat ve večerních hodinách do Prahy).

V závislosti na aktuálních podmínkách a s ohledem na maximální bezpečnost je možná změna programu.

Praktické informace

Ubytování a stravování
Spát budeme na horských chatách Martin Busch Hütte a Similaunhütte (cca 45 eur/os./noc za polopenzi). Další stravování z vlastních zásob.
Co vše je v ceně?
V ceně je zahrnuto zapůjčení chybějícího vybavení a služby horského průvodce s licencí UIMLA. V ceně není zahrnuto ubytování a náklady na dopravu
Jak je to s dopravou?
Doprava je individuální. V rámci snížení nákladů a únavy se obvykle domlouváme na spolujízdě.
Je pro mě tato akce vhodná?
Jedná se o středně náročný program, který bez problémů zvládne každý s běžnou fyzičkou. Obvykle trávíme kolem 6 hodin denně venku a nachodíme do 1000 výškových metrů. Tématicky se zaměřuje na první seznámení s lavinovou problematikou a specifika pohybu v zimním terénu.

Zorientuj se