Ferratový přechod Brenty 30. 7.–2. 8. 2020

Legendární ferratový přechod legendárního dolomitského masivu. Přechod Brenty po zajištěné stezce Via delle Bocchette bez nadsázky patří mezi to nejlepší, co můžeš na zajištěných cestách po celém světě zažít.

Během čtyřdenní okružní ferratové túry budeme spát každý den na jiné horské chatě, ani jednou nepůjdeme po stejné cestě a neklesneme pod 2.200 výškových metrů.

V Alpách jsem již byl na stovkách míst, ale na Brentu se vracím vždy nejraději.

Luky

  • 30. 7.–2. 8. 2020

  • 4 dny

  • Dolomity di Brenta, Itálie

  • 6.000 Kč/os.

Program akce

První etapa: Madonna di Campiglio – Rifugio Tuckett
V ranních hodinách se potkáme na parkovišti (v případě společné cesty odjezd z Prahy předchozí den večer) u dolní stanice lanovky, která nás vyveze do sedla Passo del Grosté 2.442m – výchozího bodu našeho přechodu. Odtud už nás bude čekat první část Via delle Bocchette, Kamzičí stezka Sentiero Benini B, která nás dovede až pod impozantní štít Cima Sella. Odtud sestoupíme k našemu prvnímu nocovišti, horské chatě Rifugio Tuckett 2.271m, další zajištěnou cestou Sentiero Benini Dallagiacoma A/B.

Druhá etapa: Rifugio Tuckett – Rifugio Alimonta
Po snídani budeme chvilku nabírat výšku a vystoupíme do sedla Bocca del Tuckett 2.649m, v závěrečné části výstupu zde využijeme maček a cepínu k překonání firnového svahu. Zde už začíná další ferratová část stezky - Sentiero Bocchette Alte C. Stezka plná dlouhých žebříků, exponovaných skalních traverzů a žlabů, na které dosáhneme také nevyšší nadmořské výšky celého přechodu – Spalla di Brenta3.020m. Ferratou Oliva Detassis C pak sestoupíme k chatě Rifugio Alimonta 2.580m, kde strávíme druhou noc.

Třetí etapa: Rifugio Alimonta – Rifugio Brentei
Třetí etapa přechodu nás zavede do centrální a nejkrásnější částí Via delle Bocchette Centrale B. Čekají nás zde nekonečné a velmi exponované traverzy po skalních policích a dech beroucí výhledy (zde vznikají snad všechny pro Brentu typické fotografie :), lezecky ovšem nikterak náročné. Tento úsek zakončíme stylově oddychem na chatě Rifugio Pedrotto 2.491m u kávy a tiramisu, a v podvečer pak už jen sestoupíme na Rifugio Brentei 2.182 m

Čtvrtá etapa: Rifugio Pedrotto – Madonna di Campiglio
Závěrečný den po snídani vystoupáme k poslednímu ferratovému úseku, stezce Sentiero SOSAT B/C , který nás traverzem dovede opět k chatě Rifugio Tuckett 2.271m. A odtud už po turistické trase dojdeme zpět na Passo del Grosté 2.442m. Místa, kde jsme první den zahajovali celý přechod. Sjedeme lanovkou do Madonny a vyrazíme do ČR.

V závislosti na aktuálních sněhových podmínkách a také obsazenosti jednotlivých chat je možná změna programu.

Praktické informace

Brenta očima účastníků:
Přečti si na blogu článek Dorotky o jejích dojmech z Brenty nebo můj Návod k přechodu Brenty.
Ubytování a stravování během přechodu:
Ubytování budeme na třech různých horských chatách: Rifugio Tuckett, Rifugio Alimonta a poslední noc na Rifugio Rifugio Brentei. Spát budeme na pokojích pro 6-8 osob (nutný je vlastní spacák nebo tzv. bílá paní).
Noc včetně bohaté polopenze zde stojí cca 45 euro a platí se na místě ubytovateli (možná platba kartou, členové Alpenverein mají slevu). Během dne si budeme muset vystačit s vlastními zásobami.
Jak to bude s vybavením a co si mám vzít s sebou?
Kompletní ferratovou výbavu + mačky a cepín Ti v ceně akce samozřejmě zapůjčíme.
Vezmi si s sebou ale oblečení a obuv do horského terénu, batoh (objem 35-45l), sluneční brýle, opalovací krém, čepici a rukavice, láhev na vodu, čelovku, osobní lékárničku a léky, fotoaparát, hygienickou vložku pro spaní na chatách - tzv. "bílou paní" nebo tenký spacák a cestovní doklady.
Cena zahrnuje:
Vedení kurzu horským průvodcem s mezinárodní licencí UIMLA a zapůjčení kompletní horolezecké výbavy.
Cena nezahrnuje:
Náklady na ubytování, stravu a dopravu (možnost spolujízdy z ČR).
Jak to bude s dopravou?
Doprava na akci je řešena individuálně, v rámci snížení nákladů a únavy se obvykle domlouváme na spolujízdě (z Prahy, Brna, Českých Budějovic).
Náročnost akce:
Akce je vhodná pro průměrně zdatné vysokohorské turisty, kteří jsou schopní denně trávit 6-8 hodin na túře. Denní převýšení se pohybuje mezi 600-1000 nastoupanými metry. Ferratové úseky maximálně do stupně C.

Zorientuj se